ikona-sw-rodziny-duzaW naszej parafii w październiku 2013 roku powstał krąg Domowego Kościoła z inicjatywy ówczesnego proboszcza, ks. Adama Ścisłowskiego. Po trzech latach pilotażu, krąg rozpoczął I rok podstawowej pracy formacyjnej. Moderatorem kręgu jest ks. Arkadiusz Lao. W kręgu jest sześć małżeństw. Obecnie posługę pary animatorskiej pełnią Marta i Marek. Staramy się angażować w życie parafii, m.in. włączając się w oprawę Mszy Świętej, organizację uroczystości Bożego Ciała i innych aktywności parafialnych.

Domowy Kościół jest małżeńsko-rodzinnym ruchem świeckich w Kościele. Łączy w sobie charyzmaty Ruchu Światło-Życie i międzynarodowego ruchu małżeństw katolickich Equipes Notre-Dame. Członkami Domowego Kościoła są małżeństwa sakramentalne, które wspólnie (mąż i żona) angażują się w proponowaną im formację. Domowy Kościół pomaga małżonkom czerpać z łaski i mocy sakramentu małżeństwa, uczy jak żyć tym sakramentem i celebrować go przez całe życie. Zwraca szczególną uwagę na duchowość małżeńską, czyli dążenie do świętości w jedności ze współmałżonkiem. Ma pomóc małżonkom w budowaniu między nimi prawdziwej jedności małżeńskiej, która jednocześnie stwarza najlepsze warunki do dobrego wychowania dzieci w duchu chrześcijańskim. Właściwa formacja odbywa się w rodzinach, a małżonkowie spotykają się raz w miesiącu na „kręgu”, aby wzajemnie ubogacać się w Chrystusie oraz wymieniać doświadczenia w pracy nad sobą i w realizowaniu zobowiązań.

Założycielem Domowego Kościoła jest Sługa Boży, ksiądz Franciszek Blachnicki (1921-1987). W rozwoju Domowego Kościoła ściśle współpracowała z Założycielem siostra Jadwiga Skudro RSCJ (1914-2009). Duchową kolebką Domowego Kościoła jest Krościenko nad Dunajcem, gdzie w 1973 roku odbyły się pierwsze oazy rodzin. Świętem patronalnym Domowego Kościoła jest Niedziela Świętej Rodziny.

Świadectwa:

http://pl.aleteia.org/2017/03/12/10-powodow-dla-ktorych-warto-byc-we-wspolnocie-malzenskiej/

Więcej informacji:

http://www.dk.oaza.pl/

http://www.wpraga.oaza.pl/dk